ŞİFALI BİTKİLER


 
 
 BALIK OTU (Hablülhilal) : 

Gösterişli görkemli olan bitkinin uzun sapları üstünde yeşil dalları bulunur. Hafif tüylü yapısı ile de kolayca tanınır. Kıbrıs’ta, Cava’da, Malahar’da yetişir. Kokusuz ve çok acı lezzetlidir. Ülkemizde, göl ve derelerde, balık avlamak için kullanılmakta olup, tohumları solucan ve ekmek içi ile ezilerek hamur yem olarak balıklara atılır. Bunu yiyen balıklar sersemleyerek su yüzüne çıkar ve toplanır. Toplanan balıkların karınları açılarak hemen temizlenmelidir. Zira zehirli bileşik balığın etine geçer ve bunu yiyen şahıslarda da zehirlenme yapar. Küçük balık yavrularını da zehirleyip balık sürülerinin yok olmasına sebep olduğundan, Avrupa ülkelerinde yasaklanmıştır . Balık otunun ev ilacı olarak yararlanılan kısımları çiçekleri ile yapraklarıdır.

Balık otunun faydala:

Bünyenin kimyasını hızlandırarak zayıflamaya destek olur.
• İçindeki maddeler tırnakları güçlendirerek saçlara parlaklık verir. fazla suyun atılmasında ve şişkinliğin giderilmesinde faydalıdır.
• Terleticidir, bu yolla ferahlık sağlarken vücutta biriken zararlı zehirli maddeleri dışarı atar. Vücudu rahatlatır idrarı söktürür.
• Şiddetli bronşit , nezle ve öksürükte çok faydalıdır.
• Akrep soktuğu zaman sirkeli yakı üzerine konulursa iyi sonuç verir.
• Meyvesine doğu cevizi denir ve sirkeyle beraber kaynatılıp ağızda gargara yapıldığında diş ağrısını geçirir.
• Soğuktan meydana gelen baş ağrılarına bu ot kaynatılıp ılık olarak banyo yapılırsa iyi gelir.
• Ateşli hastalıklarda ferahlık ve iyilik verici etkili maddelere sahiptir.
• Bütün bulaşıcı hastalıklarda kullanılır.
• Salata ve meyveli içecekler içinde kullanılabilir.
Balık otu: Fazla yenmesi durumunda zehirli bir bitkidir.
Reçetesi: 30 gram kadar balık otu bir litre suda haşlanır çay gibi pişirilir. Günde 3-4 fincan içilir.
YASEMİN ÇAYI (Jasminum nudiflorum):


 Zarif ve güzel kokulu çiçekler açan bir bitkidir.Yasemin çiçeği’nin anavatanı Hindistan, Çin, İran, Seylan, Kaşmir’dir. Zeytingiller familyasının jasminum cinsini oluşturan bu türler sürüngen, tırmanıcı yada dik çalı yapısındadır. Çiçeklenme zamanı Beyaz çiçekli yasemin tıbbi amaçla kullanılır. Yaseminin beyaz, mavi ve sarı renkte türleri vardır. Bahçe bitkisi olarak yetiştirilenlerden başka, ticari amaçla yetiştirilen beyaz yasemin türleri vardır. Özellikle İtalya’da yasemin tarlalarından pek çok insan geçimini sağlamaktadır. Toplanıp işlenen yaseminlerden dünya parfüm piyasasında faydalanılır. 

 Yasemin Çayının Başlıca Faydaları:


·         Uyku sorununuz varsa yatmadan yarım saat önce bir fincan içiniz.
·         Romatizma ve eklem ağrılarını gidericidir.
·          Ateş düşürücü etkisi vardır.
·         Stres altında olanlar ise demli olarak yasemin çayı içebilir ,sinirleri yatıştırır ve göğsü yumuşatır.
·         İdrar söktürerek kabızlığı gidermeye yardım eder.
·          Damarları açar.
·          Yasemin çayı, yeşil çayla karıştırılıp içildiğinde koyu yeşil çayın bazı kişilerde kabızlık yapabilen etkisini dengeler.
·         Yeşil çayın fazla uyardığı veya çarpıntı yaptığı kişilerde de kalp atımını düzenler.
·         Ferahlatıcı ve hoş kokulu olduğu için kötü kokulu yiyecekleri yedikten sonra (Soğan, sarımsak vb.) ağız ve sindirim sisteminden gelen kötü kokuların yok olmasına da yardımcı olur.


Çayın Hazırlanışı: Yasemin çayı için kurutulmuş çiçeğin kendisini kullanabilirsiniz Yasemin çayı kaynatılmaz haşlama ve demleme yöntemiyle hazırlanır.Çok koyu demlerseniz veya kaynatırsanız rengi koyu olur ve tadı acılaşır.Eğer yanlışlıkla çok koyu yaptıysanız içine sıkacağınız 1-2 damla limon rengini açar tadının acılığını alır.
CİLT MASKELERİ:
Civan perçemi çiçeği, saf suda on dakika kaynatıldıktan sonra sıkılarak süzülür. Bir fincan su soğutulur. Elde edilen posa ezildikten sonra, yarım fincan limon suyu, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırılır. Hazırlanan karışıma soğuk civan perçemi suyu ilave edilir.Maske kıvamına gelinceye kadar yulaf unu eklenir. Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıkların giderilmesini önler.Bu maske bir hafta uygulanmalıdır.Yüzde bir saat kalması gereklidir. 
Üç tutam defne yaprağı,bir tutam tarçın kayısı suyunda pişirilir.Bir adet yumurta ve yarım fincan süt karıştırılarak krem haline getirilir. Yüzdeki sivilceleri gidermek ve tene tazelik kazandırır.Saça uygulandığında dökülmeyi durdurur ve saçın geç ağarmasını sağlar.
KIZIL LEKE MASKESİ
İki avuç buğday, iki bardak suda ezilir. İki yumurta sarısı ve bir çorba kaşığı badem yağı konulur.Yüze sürülür ve kurumaya başlayınca yıkanır ve gülsuyu sürülür. Kızıl lekelerin ve sivilcilerin giderilmesini sağlar.Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanır. Bu maske şampuan olarak kullanılabilir,saçların parlamasını sağlar.
PARLAKLIK MASKESİ
İki su bardağı taze bezelye,ezildikten sonra üzüm pekmezi ile karıştırılır.Yumurta akı ve yarım fincan ayçiçek yağı ilave edilir.Bir miktar un konularak maske kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Ten dokusu üzerinde parlaklık sağlar,gece yatmadan uygulanmalıdır.Sabah cilt temizlenir. 
SİYAH NOKTA MASKESİ
yulaflar pişilir Pişirdiğiniz yulafları süzdükten sonra, bunları geniş bir kabın içinde bir kaç dakika ezin. Hazırladığınız bu yulaf ezmesini yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin. kuru cilt tipine sahip olanlar kullanmamalı.

KURU CİLT MASKESİ 
Bir avuç taze çilek ezilip,yulaf unu ile karıştırılır.Bir adet yumurta sarısı ile iki çorba kaşığı yoğurt çırpılır,krem kıvamına getirilir. Kuru ciltler için besleyici olan bu maske 20 dakika ciltte kaldıktan sonra ılık su ile yıkanır.Çilek maskesi özellikle gözaltlarındaki kırışıklıkların azalmasında önemli rol oynar.
CİLT TEMİZLEME MASKESİ
Dilimlenmiş yarım patlıcan iki bardak suda kaynatılır.Hazırlanan karışıma bir diş sarımsak eklenerek lapa haline getirilir.Buna kaymak katılarak krem haline getirilir.Bu karışım iki ay boyunca her gün tekrarlanmalıdır. Tendeki mikropları arındırmada ve yüze canlı bir görünüm kazandırmada etkindir. 


SUNA DUMAN KAYA'DAN CİLT MASKELERİ 

LEKELER 1:
Malzeme:
Salatalık
Uygulama:
Buzdolabında kalmaktan dolayı sararmış olan bir salatalığı ikiye bölüp lekeler ovulur. Lekelerin ne kadar açıldığını göreceksiniz.Bunu her gün yada haftada 3 gün uygulayabilirsiniz.
LEKELER 2:
Malzeme :
1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
¼ limon
Uygulama :
Yoğurt ve limonun suyu karıştırılıp bir çay tabağına alınır.Temiz cilde bolca sürülür.5 dakika sonra kalan tekrar sürülür.Bir saat yada yarım saat sonra, kuru ellerle ovarak yukarı doğru kese yapar gibi çıkarılır.Cilt üzerinde kalan ince zar tabakası ile yatılır. Bu sayede gece kremi vazifesi de görmüş olur.Sabah cilt yıkanır ve üzerine krem sürülür. 
LEKELER 3:
Malzeme:
1 çay kaşığı beyaz zencefil tozu
yumurta akı
Uygulama:
Malzemeler karıştırılıp cilde sürerek uygulanır.10 dakika bekletildikten sonra ovarak çıkarılır. (Hassas ciltler için uygun değildir.)


LEKELER 4:
Malzeme:
2 çay kaşığı sirke
1 çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı su
Uygulama:
Malzemeler karıştırılır ve cilt her gece pamukla silinir.Sabah yıkanır.
LEKELER 5: 
Malzeme:
1 çay kaşığı üzüm sirkesi
1 çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı su
Uygulama:
Malzemeler karıştırılır ve sabah akşam cilde pamukla kompres yapılır.


ÇİLLER 1:

Malzeme :                                         
Keten tohumu
Uygulama:
Keten tohumu kaynatılır.çıkan yumuşak su ile cilde masaj yapılarak çillere ve lekelere maske olarak uygulanır.
ÇİLLER 2:
Malzeme:
1 çay kaşığı toz tarçın
1 yumurta akı
Uygulama:
Malzemeler karıştırılıp cilde sürülür. 20 dakika bekletilip, ovarak çıkartılır ( Hassas ciltler için uygun değildir.)


  YÜZ MASKESİ                                                                                  
Malzeme:
1 yemek kaşığı mısır unu
1 yemek kaşığı süt
Uygulama :
Malzemeler karıştırılıp cilde uygulanır.Kuruduktan sonra, sert kuru havluyla yukarı doğru ovarak, masaj yaparak çıkarılır.Bol su ile yıkadıktan sonra cilde uygun bir nemlendirici kullanılır.

 AKNE
Malzemeler:
Maden suyu
Kil
2 adet aspirin
Uygulama
Maden suyunda ısıtılmış kilin içinde aspirinler eritilir ve bu karışım sabah akşam cilde uygulanır.
DOĞUM SONRASI LEKELERİ
Malzeme:
4 adet yumurta kabuğu
limon suyu (üzerini kapatacak kadar)
Uygulama:
Yumurta kabuğu 10 gün suda bekletilir ve sudan çıkardıktan sonra kurutulup, un haline getirilir. Limon suyu da ilave edilip boza kıvamına gelince lekelere maske olarak uygulanır. (Hassas ciltlerde kullanılmamalıdır.)
SELÜLİT
Malzemeler:
5 adet limonun suyu
1 şişe bebeyağı
1 kutu aspirin
Uygulama:
Aspirinler ezildikten sonra diğer malzemelerle karıştırılıp iyice çalkalanır. Masaj yaparak vücuda sürülür.Derideki portakal görüntüsünün yok olmasını sağlayacaktır.
MASKELER:
Malzeme:
15 gr. polen
15 gr. kil
20 gr.süt
Uygulanışı:
Malzemeler karıştırılır., cilde 20 dakika maske olarak uygulanır. Islatıldıktan sonra yıkanır.Cilde elastikiyet verir. Ph. değerini korur ve gözenekleri sıkıştırır.
MASKELER ( Kuru ve Kırışık Ciltler İçin):
Malzemeler:
15-20 adet kayısı
2 yemek kaşığı bal
İçme suyu
Gazlı bez
Uygulama:
Yıkanmış kayısılar küçük bir tencereye alınıp,üzerini kaplayacak kadar su ilave edilir.10-15 dakika kaynatıldıktan sonra kayısılar ezilip püre kıvamına getirilir ve bal ilaveedilir. Gazlı bez yüze yayıldıktan sonra üzerine maske uygulanır.15-20 dakika beklettikten sonra yıkanır.
(yüzünüzü gazlı bezle kapattıktan sonra rahat nefes alabilmek için makas yardımıyla burun kısmından biraz açabilirsiniz.Gözlerinizi de bir pamukla kapatmayı unutmayın.)

 MASKELER (Kuru ve Kırışık Ciltler İçin):
Malzemeler:
2 yemek kaşığı süzme yoğurt
birkaç damla limon
Uygulama:
Temiz bir kase içerisine süzme yoğurdu ve birkaç damla limon suyu ilave ederek iyice karıştırılır.Maskeniz uygulamaya hazırdır.Malzemeler tamamen doğal olduğundan rahatlıkla göz çevresine de uygulanabilir.Maske ciltte tamamen kuruyana kadar (Yaklaşık 1-1,5 saat beklenir.Maske çıkarma işlemi kas yönün de ovarak yapılır ve cilt duru suyla yıkanır.
MASKELER ( Kuru ve Kırışık Ciltler İçin):
Malzemeler:
1 havuç suyu
1 çay kaşığı talk pudrası
1 çay kaşığı bal
Uygulama:
Malzemeler karıştırılıp25 dakika süre ile cilde maske olarak uygulanır.
MASKELER (Kuru ve Kırışık Ciltler İçin):
Malzemeler:
1 kaşık ekşi yoğurt
1 yumurta sarısı
Uygulama:
Malzemeleri karıştırıp cilde 25 dakika maske olarak uygulanır.Cildin sıkışmasını sağlar, kırışıklıkları, önler . Hassas ciltlere uygulanmamalıdır. 
MASKELER (Kuru ve Kırışık Ciltler İçin):
Malzemeler:
1 yumurta akı
2 yemek kaşığı salatalık rendesi
Uygulama:
Yumurta akı mikserde iyice köpürtülür ve salatalık rendesi ilave edilir. Cilde ve dekolte bölgesine sürülerek uygulanır.30 dakika bekletilir.


MASKELER ( Kuru ve Kırışık Ciltler İçin):
Malzemeler:
1 adet patates
Uygulama:
Patates yıkanıp rendelenir ve suyu çıkarılır. Kağıt mendil ile akşamları cilde kompres yapılır.çizgilere çok iyi gelir.
MASKELER ( Karma Ciltler İçin):
Malzemeler:
Maydanoz
Süzme yoğurt
Uygulama:
Mikserden geçirilen bir tutam maydonoz süzme yoğurtla karıştırılır. Ve cilde maske olarak uygulanır.25 dakika beklettikten sonra yukarı doğru masaj şeklinde ovarak çıkarılır.
MASKELER ( Karma Ciltler İçin):
Malzemeler:
4-5 adet limon
süt veya bal
Uygulama:
Limonların kabukları ince bir şekilde soyulup kurutur. Toz haline getirildikten sonra sütle veya bal ile karıştırılıp cilde maske yapılır.Sonra ovarak yukarı doğru daireler çizerek çıkarılır.
MASKELER ( Karma Ciltler İçin):
Malzemeler:
4 çorba kaşığı kil
2 çorba kaşığı su
2 çorba kaşığı yoğurt
Uygulama:
Malzemeler karıştırılır ve cilde maske olarak uygulanır.15 dakika sonra yıkanır.
MASKELER ( Karma Ciltler İçin):
Malzemeler:
1 yumurta beyazı
2 yemek kaşığı salatalık rendesi
Uygulama:
Yumurta beyazı köpürtülüp, salatalık rendesi ile karıştırılır.
Gazlı bez üzerine maske olarak 20 dakika süre ile uygulanır.
Cildi beyazlaştırır.


MASKELER ( Karma Ciltler İçin):
Malzemeler:
1 yemek kaşığı maya
½ limon suyu
Uygulama:
Maya ıslatılır ve iyice ezilince limon sıkılıp karıştırılır.
Ciltte 30 dakika süreyle bekletilir.


MASKELER ( Yağlı Ciltler İçin):
Malzemeler:
½ domates suyu
10 damla fındık yağı
Uygulama:
Domates suyu, fındık yağı ile küçük bir şişede çalkalanır ve cilde 20 dakika süre ile uygulanır.
 Haftada 3 gün kullanılabilir.Sivilce ve lekelere iyi gelir.
ERKEN BEYAZLAYAN SAÇLAR
Malzeme:
1 adet soğan
5 tane sarımsak
1 yumurta sarısı
Uygulama:
Soğan ve sarımsak ezilir.Yumurta sarısı da ilave edilip saçlara boya sürer gibi sürülerek uygulanır.30 dakika sonra yıkanır.

EL BAKIMI / MASAJ – Sert Kuru Eller İçin
Malzeme:
1 litre sıcak su
1 tatlı kaşığı soda
1 tatlı kaşığı karbonat
Uygulama :
Malzemeler karıştırılır, eller bu karışımda bekletilir ve masaj yapılır.

SİVİLCELİ CİLTLER
Malzeme:
100 gr alkol
6 adet aspirin
 Uygulama:
Aspirinler ezilir ve alkolle karıştırırlıp3 gün bekletilir. Bu karışımla cilt her gün silinir.
SİVİLCELİ CİLTLER
Malzemeler:
1 tutam reyhan otu
1 limon suyu
Uygulama:
Reyhan otu toz haline getirilip, Limon suyu ile boza kıvamına getirilir, yaralara veya sivilceye dezenfekte ettikten sonra serpilir.Neticesi çok iyi oluyor.
Sivilceli Ciltler Maske
Malzeme
1 çay kaşığı beyaz toz kil
 1 çay kaşığı oksijenli su
1 adet antibiyotik
Uygulama:
Antibiyotik toz haline getirilir, kil ve oksijenli suda ilave edilip karıştırılır.Cilt temizlenir, Sivilce Üzerine sürülüp, 30 dakika bekletilir.
 Uygulama 5 gün uygulanırsa sivilceleriniz tedavi edilir.
 Sivilceli Ciltler
Malzemeler:
1 Adet soğan
 1 yemek kaşığı yeşil kil
½ limon suyu
Uygulanışı:
Soğan pişirilip mikserden geçirilir. Kil limon suyunda  eritilip soğanla karıştırılır.Bu karışım sivilceli cilde maske olarak uygulanır.


DETOKS
Detoks; Vücudu zararlı tuzlardan, kireçten ve bir takım zararlı asitlerden arındırmak için uygulanan yöntemdir.En az altı ayda bir uygulanması gerekmektedir.
(Sabah)
Malzeme:
2 yemek kaşığı pirinç
1 yemek kaşığı bal
Uygulama:
Pirinç akşamdan suya konulur, sabah yıkandıktan sonra kahve pişirir gibi pişirilir.Pirincin nişastasının kalmaması için 3 gün üst üste aynı işlem pirince uygulanır.Dördüncü günü tam pişirilip.süzülür.Balda ilave edildikten sonra sabah aç karnına yenir. 2 saat süreyle hiçbir şey yenmemelidir.
(Ara Öğün)
7 adet kayısı
(Öğlen)
Zeytinyağlı yemek tercih edilmelidir.
(Akşam)
Salata ve meyve
İlk 15 günde et, balık, tavuk ve süt ürünleri alınmamalıdır.TONİK
Malzeme :
1 demet maydanoz
1 limon
1 çay bardağı su
Uygulama:
Maydanozlar mikserden geçirilir.Su ve limonda ilave edilip, buz dolabında dondurulur.Her gün çilde kompres yapılır.

Tonik
Malzemeler:
Limon
Su
Uygulama:
Limon kabukları rendelenir ve kaynar suda 24 saat bekletilir.Süzdükten sonra bu karışımla cilt silinir.

NEMLENDİRİCİ FORMÜLLERİ
 Malzeme:
Havuç
Zeytinyağı
Limon
Uygulama:
Havuç rendelenir. İçine zeytinyağı ve limon ilave edilipyenir. Vücuda çok faydalıdır. Bağırsakları düzene sokar ve cildin nemli olmasını sağlar.

PEELİNG (VÜCUT TEMİZLİĞİ) FORMÜLLERİ

1


Malzeme:
1 yemek kaşığı toz şeker
1 yumurta akı
Uygulama:
Yumurta akı iyice çırpılır.Beyazlayınca içerisine şeker ilave edilip yüze veya vücuda sürerek uygulanır.ve ciltten ovarak çıkarılır.Cildinizin ne kadar pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.

2
Malzeme:
25 gr. deniz tuzu
50 gr badem yağı
1-2 damla bitkisel koku
Uygulama:
Gerektiği miktarda deniz tuzu havanda dövülerek parçalanır.Daha sonra kıvamı tutturacak kadar badem yağı tuza yedirilir. Zevke uygun bitkisel bir kokudan birkaç damla damlatılır.Hazırlanan peeling karışımı, küçük parçalar halinde el ile vücuda yayarak uygulanır.Uygulamadan sonra cildi kas yönüne doğru ovarak cilt ölü hücrelerden temizlenir.
MYOM VE KİSTLER İÇİN YUMURTALI  KÜR

Malzemeler:

 • 10 Adet Beyaz (dışı sarı olmayacak) Sağlam yumurta
 • Limon (Yumurtaların üzerini örtecek kadar)
 • 100 gr nöbet şekeri
 • 1 paket damla sakızı

Yapılışı :

 • Yumurtalar kırılmadan düzgünce yıkanır.
 • Cam kavanoza 10 adet yumurta  yerleştirilir.
 • Yumurtaların üzerini örtecek kadar limon suyu sıkılır.
 • Cam kavanoz buzdolabında 10 gün bekletilir.
 • 10 gün sonra kavanozdan yumurtalar dikkatlice kırılmadan (metal kaşık kullanılmayacak) çıkartılır.
 • Kabukları kendiliğinden soyulmuş olan yumurtalar çöpe atılır.
 • Kalan su plastik süzgeçten 2 kere geçirilir. Süzgeçte kalan posada çöpe atılır.
 • Nöbet şekeri ve damla sakızı dövülerek muhallebi kıvamındaki suya ilave edilir.
 • Sabahları aç karnına  önce cam kavanoz iyice çalkalanarak ½ türk kahvesi fincanı içilir.

PROFESÖR İBRAHİM ADNAN SARAÇOĞLU’NUN KALEMİNDEN NANENİN FAYDALARI Radyasyona ve  fazla güneş ışığına maruz kalanlar onu bol tüketmeliler. Yaz aylarını kuvvetli güneş ışığı altında geçirenlere, cep telefonuyla fazla konuşanlara, röntgen ve MR (emar) cihazlarıyla sürekli çalışanlara taze nane yemelerini tavsiye ederim. Karaciğer enzimleri (ALT, AST, GGT veya ALP) yüksek olanların veya siroz veya da karaciğer yetmezliği şikayeti olanların ölçülü tüketmelerini tavsiye ederim.
 Radyo terapi almış veya almakta olan hastalara özellikle taze nane tüketmelerini öneririm. Bir ay boyunca öğünlerinde 7-8 gram taze nane (yaprak ve gövde saplarıyla beraber) tüketmeleri aldıkları ışının neden olduğu zararların ortadan kaldırılmasında mükemmel bir yardımcıdır. Nanenin aynı zamanda zengin demir kaynağı olması, anemi şikayetiyle karşı karşıya kalan bu hastaların hızla direnç kazanmasında da etkili olacaktır.
ÖSTROJEN HORMONU VE NANE:
Östrojen hormon seviyesi düşük olan bayanların imdadına nane yetişir.Ösrtojen hormon seviyesini yükseltmek gerekiyorsa nane bu anlamda bulunmaz bir nimettir. Menopoz döneminde östrojen hormon seviyesi düşüklüğüne bağlı olarak bayanların vazgeçmemesi gereken bir bitkidir.
DİKKAT :
Meme CA (meme kanseri) hastasıysanız ve hekiminiz östrojen hormonunu baskılayıcı ilaç vermişse, nane tüketiminden kesinlikle uzak durunuz. Patalog, biyopsi amaçlı alınan parça üzerinde hormon reseptörü (Östrojen ve/ veya progestron) tespit etmişse, nane tüketiminden uzak durmak gerekir. Çünkü nane tüketimi östrojen hormonu artışını doğrudan tetiklemektedir.
DİKKAT
Eğer ani kan şekeri düşüklüğü yaşıyorsanız veya hipoglisemi hastasıysanız, nane tüketimine karşı ölçülü olmanız gerekir. Çünkü nanenin içeriğinde bulunan diosmin etkin maddesi kan şekerini düşürmektedir.Diyabet hastalarının taze nane tüketmelerinde faydalar vardır.
DİKKAT
Romatoid artirit (RA) hastalarının taze nane tüketmesinde büyük faydalar vardır.
DİKKAT
 HBV (hepatit-B) ve HCV (hepatit-C)’ ye bağlı olarak veya herhangibir nedenle interferon (IFN) tedavisi alanların kuru veya taze nane tüketiminden uzak durmaları gerekir.Nane interferonun etkisini büyük oranda azaltabilmektedir.Nane, interferon antogonistidir.
BAYANLARDA TÜYLENME
 Nane bayanlardaki tüylenmeye karşı çözümdür diyebilirim. Tüylenmenin sebebini hekiminizle mutlaka konuşunuz. Östrojen hormonu seviyesi düşüklüğüne veya testosteron seviyesi yüksekliğine bağlıysa, bu takdirde taze nane mükemmel bir yardımcıdır. Yaklaşık bir aylık uygulama sonunda yaptıracağınız tahlilde, östrojen hormon seviyenizin yükselmeye başladığını hayretle gözlemleyebilirsiniz. Tüylerin giderek inceldiğini ve azaldığını da fark edebilirsiniz.
Bir ay boyunca öğlen ve akşam öğünlerinden on dakika önce bir turtam (4-5 Gram) taze nane tüketilir ve şikayetin seyrine göre dönem dönem uygulanır.

Ekinezya bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayanların faydalanabileceği papatyagiller familyasından bir bitkidir. Bu şifalı bitkinin Anavatanı Amerika olup, Kızılderililer bitkinin kök ve yapraklarından her tür yaranın tedavisinde, enfeksiyon ve iltihaplanmalarda, zehirli böcek ve yılan sokmalarında, boğaz ve diş ağrılarında, kabakulak, çiçek hastalığı ve kızamığa karşı başarıyla kullanmışlar. Bununla birlikte İngiltere de yapılan bir araştırmada ise C vitaminiyle beraber alındığında soğuk algınlığı geçirme olasılığını % 80 lerin üzerinde azalttığı görülmüş, Hastalığın zamanını da 1-1,5 gün azalttığı belirlenmiştir.

Ekinezya  Bitkisinin Faydaları :

 • Zayıf bağışıklık sistemi ve kanserden korunma gibi durumlarda Kemoterapiden sonra vücut direncini yükseltmek için kullanılmaktadır.

 • Hastalığa neden olan mikroorganizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırır.

 • Yapılan araştırmalarda ekinezyanın akyuvar sayısında artışa neden olduğu tespit edilmiştir.
 • İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir.
 • Öksürük ve baş ağrısını hafifletmede etkilidir.
 • Romatizma ve artrit vakalarında uygulanan tedaviye destek verir.
 • Yaraların iyileşme süresini hızlandırır.
 • Soğuk algınlığı, grip ve sinüzit tedavisinde etkilidir.
 • Egzama sedef sivilce gibi deri rahatsızlıklarında faydalıdır.
 • Alerjik reaksiyonların meydana gelmesini engelleyici özelliği de tespit edilmiştir.
 • İdrar yolları enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda  etkili olduğu bilinmektedir.
 • Gargara gibi kullanıldığında ağız yaralarını iyileştirmede etkilidir.
 • Akne (sivilce) ve çıban gibi yara ve cilt sorunları için kullanılmaktadır.

Kullanım şekli:

Hiçbir bitkiyi kaynatmadığımız gibi, koni çiçeğini de  demlemek iyileşmemiz ve etkisini göstermesi açısından doğru olacaktır.  15 gün tükettikten sonra mutlaka 1 ay ara verin. Her şeyin bir dozu olduğu gibi bitki çaylarını fazla tüketmek zarar getirmektedir günde en fazla 2 fincan içmek sağlıklı etkisini göstermede yeterli olacaktır.
  
 NOT:

 • Oto-immün hastalığı olanlar, papatyagillere alerjisi olanlar  ve hamileler  kullanmamalıdır.
 • Bağışıklık baskılayıcı ve anksiyete ilaçlarıyla bir arada alınmamalıdır. Bazı durumlarda etkileşime girme durumu söz konusudur. Ekinezya da bazı ilaçlarla etkileşime girerek bazı insanlarda alerjik belirtilere neden olmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini harekete geçiren bir etkiye sahip olduğu için, verem, MS, romatizmal arterit, lupus, diabetis mellitus ve Aids hastalarının kullanmadan önce muhakkak doktorlarına danışmaları gerekmektedir.


DR. MEHMET ÖZ’DEN CİLT GÜZELLİĞİ İÇİN KLEOPATRA CİLT MASKESİ TARİFİ:
Malzemeler:

10 adet vişne (çekirdekleri çıkarılmış)
1 dilim ananas
10 adet yaban mersini
4 yemek kaşığı bal
Yarım fincan yoğurt

Uygulama: Meyveleri blendırdan geçirerek iyice pürüzsüz hale getirin. içine bal ve yoğurdu ilave ederek iyice karıştırın.
Elde ettiğiniz karışımı önceden temizlenmiş cildinize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.SAĞLIKLI ZAYIFLAMA KÜRÜ
( Prof. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU)

BEYAZ LAHANA – MAYDANOZ –LİMON

Sunmuş olduğum  zayıflama kürü çok başarılı bir kürdür.İçimi kolay, uygulaması kolay ve çok sağlıklı bir kürdür. Bu kürle hem sağlıklı kilo veriyorsunuz hemde birçok hastalığa karşı vücudunuzun direncini artırmış oluyorsunuz. Kür tamamlandıktan sonra da  yemenize ve içmenize biraz dikkat ettiğiniz takdirde tekrar kilo almanızda mümkün değildir.
Hemen belirtmekte fayda görüyorum, bu kürü uygularken tokluk duygunuz da hızlı bir şekilde gelişmektedir.Yani, yemek yerken tokluk duygunuz daha erken tetiklenmektedir.Maydanoz ve limon suyunun beyaz lahana ile beraber kullanılmasının bir diğer avantajı da ruh sağlığınızın ne kadar güçlendiğini hissedebiliyor olmanızdır.Bununla neyi anlatmak istiyorum, bazı insanlar kolay etkilenerek hafif depresif hâl yaşayabilmektedirler. Psikolojileri kolayca olumsuz etkilenir. Bu grupta olanlar genelde sıkıntıdan çok fazla yemek yerler ve kilo alırlar. Onlar içinde mükemmel bir kürdür.
Bu kür herkesin uygulayıp kolayca kilo verebileceği bir kürdür. Bu kürü uygularken bir taraftan ruh sağlığınız daha güçlü olabilecek, diğer taraftan da rahat kilo verebileceksiniz. Kür tamamlandıktan sonrada kolayca tekrar kilo alma yatkınlığınız da olmayacaktır ve kilonuzu da uzun müddet koruyabildiğinizi hayretle gözlemleyebileceksiniz. (tabi ki abur cubur yememek şartıyla)
Bu kür için kullanılacak malzemeler: İri yeşil sarımsı lahana, taze maydanoz ve taze sıkılmış limon suyudur.Lahanaları ve maydanozları pazar yererlinden almayı tercih ediniz. Sera lahanalarını (futbol topu büyüklüğünde ve beyaz) kullanmayınız. Amaca uygun değildir. Maydanozlar taze, sararmamış ve de küçük yapraklı olmalıdır. İri yapraklı olan maydanozlar amaca uygun değildir. Onlar sadece gösterişlidir.

KÜR: Zayıflamak İçin
Kaynamakta olan yarım litre klorsuz suya dört adet iri lahana yaprağını çok fazla parçalamadan (doğramadan) ilave ediniz. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte üç dakika kaynatınız.Üç dakika tamamlanınca kapağı açarak içerisine yarım demet gövde saplarıyla beraber taze yeşil maydanozu ilave ediniz ve kaşıkla içeriğinin iyice karışmasını sağlayınız ve tekrar ağzını kapatarak iki dakika daha kaynatmaya devam ediniz.Toplam beş dakika tamamlanınca ocağın altını kapatınız ve ılımasını bekleyiniz.ılıdıktan sonra süzüp suyunu ayırınız. Kaşık yardımıyla lahana ve maydanozlara biraz bastırarak suyunu bırkmasını sağlayınız. Cam kaba ayırdığınız haşlama suyunu dilrseniz üçe bölerek sabah, öğle ve akşam içebilirsiniz. Veya ikiye bölerek sabah ve akşam içebilirsiniz.Aç karnına içilmesi çok daha etkilidir.
Aç karnına içmek istemiyorsanız, öğünlerden en erken 2 saat sonra içmelisiniz.Burada dikkat edilecek bir konu da her içimden önce iki yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ilave edip, karıştırıp içmektir.Kısaca, süzüp ayırdığınız lahana- maydanoz suyuna ılıyınca taze sıkılmış limon suyu ilave etmeyiniz. İçeceğiniz miktar kadarına iki yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ilave edilmelidir.Bu kür günlük hazırlanmak zorundadır. Kürün hazırlanma şeklinde yarım demet maydanozdan bahsettim. Demetlerin içeriğindeki maydanozların sayıları farklı olabilir. Dört adet büyük yaprak beyaz lahanaya ilave edilecek  maydanoz sayısı 20-25 adettir.Maydanozların gövde saplarıyla beraber kullanılması gerekmektedir.
Lahana –Maydanoz- Limon suyu karışım kürünün uygulaması.

3X 7U +3A
 7 gün uygulama + 3 gün ara + 7 gün uygulama + 3 gün ara + 7 gün uygulama = Toplam 21 günlük kür
Şeklindedir. Bu formülün anlamı şudur: 3 defa 7 gün uygulanır ve her 7 gün tamamlandığında 3 gün ara verilir.Toplam uygulama süresi 21 gündür.Uygulama sürelerine 3 günlük aralar dahil değildir.
Dikkat
Bu kürü yılda 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Özellikle bahar aylarına girerken gelişen bahar yorgunluğuna karşı da mükemmel bir önleyicidir.Kış aylarında alınan kiloları bahar mevsimine girerken bu kür sayesinde hem kolaylıkla verebilir, hem de bahar yorgunluğuna bağlı şikâyetleri de yaşamamış olursunuz.

PROFESÖR DOKTOR AHMET MARANKİ’ NİN TANSİYON HAKKINDAKİ TAVSİYELERİ


Tansiyon yüksekliği çok ciddi bir rahatsızlıktır. Genellikle kan basıncının 140/90 değerlerinden daha yüksek olduğu durumlar “yüksek tansiyon” olarak adlandırılır. Geç kalmamış olmak için zaman zaman tansiyonu yani kan basıncını ölçtürmek gerekir.Yüksek tansiyon rahatsızlığında hayvani besinler azaltılıp, nebati besinlere ağırlık verilmelidir.Günlük tuz tüketiminin 1 çay kaşığının onda birini geçmemesine dikkat edilmelidir.sarımsak, alıç çayı, limon, zeytin yaprağı çayının tansiyonu düşürücü özelliği vardır.

Tansiyon Hastalarına Özel Sarımsak Çorbası:
  
Malzemeler:
5 baş sarımsak
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1,5 yemek kaşığı ince bulgur
1,5 yemek kaşığı un
yarım çay kaşığı toz zencefil
1 litre su
kıvamında beyaz biber ve tuz
Yapılışı:
Sarımsakların hepsi doğranıp sotelenir
Sarımsakların üstüne eklenen un pembeleşinceye kadar kavrulur.
Daha sonra üzerine eklenen su kaynama noktasına gelince tuzu ve baharatları eklenerek servise sunulur
Not: Yüksek tansiyon hastalarının kan basınçlarını normal seviyelerde tutabilmeleri için, yaz kış fark etmeden  düzenli olarak tüketmeleri önerilir.

 Pratik Bitkisel Tavsiyeler:

 • 1-2 çay kaşığı ince kıyılmış ökse otu 1 bardak soğuk suda 8-10 saat kadar demlenir.Bu çaydan tatlandırılmadan aç karnına içilmesi tavsiye edilir.
 • Günde 3-4 diş sarımsak tüketilmesi önerilir.
 •  Alıç kalbi güçlendirici ve çalışma hareketlerini düzenleyici etkilere sahiptir.Kan basıncının  düzenlenmesinde başarıyla kullanılabilir. Hiçbir yan etkisi yoktur.Günde 2-3 bardak alıç çayının balla tatlandırılarak aç karnına yada öğün aralarında içilmesi tavsiye edilir.
 •  Sabahları aç karnına 4-5 ceviz içi yenilmesi ve bu uygulamaya uzun süre devam edilmesi önerilir.
 • Kış aylarında haftada 1 gün sadece portakal yenilmesi tavsiye edilir.
 •  1 bardak kaynar suya 4-5 gram kimyon konulup, 10 dakika bekletilir.Bu çaydan günde 2-3 fincan tüketilmesi önerilir.


    HAZIMSIZLIK 
              (Prof. Dr . Ahmet MARANKİ)

  Öğünlerde aşırı yemekle mideyi çok fazla doldurma sonucu mide hareket edemez ve hazmı zorlaşır. Hazımsızlık sonucu midede uzun süre kalan yemek, kusma, ishal veya kabızlık ile mide ve bağırsakta aşırı gaza sebep olur. Papaya meyvesi veya papaya özü hapları içerdiği sindirime yardımcı enzimlerle olumlu etki gösterir.

  Pratik Bitkisel Kürler:
  • 1 çay bardağı sıcak suya, yarım limon sıkıp1 çay kaşığı bal ilave edilerek, karışımın yemek üzerine yudum yudum içilmesi tavsiye edilir.
  • Anason, civanperçemi, lavanta, melisa, papatya ve pelin çayları içilmesi önerilir.
  • 1 çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı yukarıda ismi geçen bitkilerden konulur, 10 dakika demlenip süzülür. Karışımın 1 çay kaşığı balla tadlandırılarak yemekler üzerine içilmesi tavsiye edilir.
  • Büyükçe bir bardağa 1 adet limon sıkılır.Üzerine 1 kahve kaşığı karbonat atılıp hemen karıştırılır.Köpüren karışımın ağza yaklaştırılıp içilmesi önerilir.
  • 1 bardak kaynar suya 10 gram civan perçemi konulur. 10 dakika bekletilip günde 2-3 bardak içilmesi tavsiye edilir.
  • 10 gram adaçayı, 40 gram kişniş, 20 gram pelin otu, 20 gram meyan kökü karıştırılır.1 bardak kaynar suya 5-10 gram konulur. 10 dakika bekletilip , günde 1 bardak içilmesi tavsiye edilir.
  KEMİK ERİMESİ  (prof. Dr. Ahmet MARANKİ)
  “ Kemik erimesi” olarak da adlandırılan bu durum, kemiklerin incelmesi, zayıflaması ve kırılması ile karakterize bir hastalıktır.
  45 yaşından sonra kadınların bir çoğunda osteoporoz görülür. Kemik dokusu sürekli değişen bir dokudur. Ve kan ile sürekli kalsiyum alışverişi içindedir. Osteoporoz kronik sırt ağrısına, boy kısalmasına, akşamları bacak kramplarına, eklem ağrılarına, diş kaybına ve dişeti problemlerine yol açar.
  Osteoporoz , kemiklerin daha gözenekli ve giderek daha güçsüz ve kırılgan olmasına yol açar. Sağlıklı kemik yoğun ve güçlüdür, büyük miktarda basınca dayanabilir. Ancak, osteoporoz geliştiğinde, kemikler incelir ve kırılgan bir hal alır ki, bu kemiklerin kırılma olasılığını arttırır.
  Sigara, çok fazla alkol tüketimi, çok az egzersiz, çok az kalsiyum alımı (şimdi yada çocukluk çağında), küçük bir kaza sonucu geçirilmiş kemik kırığı, tiroid hormonu ve erken menepoz gibi durumlar osteoporoz riskine katkıda bulunabilecek etkenlerdir.

  Pratik Bitkisel Kürler:
  • Maydanoz flor ve bor minerali bakımından çok zengin bir bitkidir. Ve bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Yaklaşık 90 gram kuru maydanoz 3 mg bor ihtiva eder. Bu miktar bir çok insanın almak isteyeceğinden fazladır.
  • Karabiber dört değişik anti osteoporoz bileşik içermektedir.Eğer karabiberi seviyorsanız yemeklerinize bolca serpmeniz tavsiye edilir.
  • Fasulyeler yüksek oranda protein içeren besin kaynaklarıdır ancak; idrarla yüksek oranlarda kalsiyum atılmasına neden olmazlar.Buna ek olarak soya fasulyesi ve diğer fasulye türleri , bitkisel bir östrojen olan genistein içerirler. Bu madde de kemiklere çok faydalıdır.
  • Bor minerali bakımından zengin yapraklı sebzeler listesinde, kuru ağırlığı göz önüne alındığında, her bir milyonda 145 birim ile lahana en üst sırada alınır.Bor, kandaki östrojen seviyesinin artmasını sağlar ve östrojende kemiklerin korunmasına yardımcı olur.Lahanayı yüksek oranda kalsiyum içeren brokoli, kale lahanası ve fasulye ile karıştırıp  salata yada buharda pişirerek lezzetli sebze öğünleri hazırlayabilirsiniz.

  OSTEOPOROZ  HASTALARINA ÖZEL DİYET ÇORBASI
  Büyük bir kabın içine su doldurularak bol miktarda balık kılçığı koulur.Eğer kılçıklar çok küçükse  bir tülbent içine konularak düğüm yapılır. 30 dakika boyunca kılçıklı su kaynatılır.
  Kaynayan suyun içine bir miktar lahana , karahindiba, marul, maydanoz ve semiz otu eklenir.
  Yeşillikler yumuşayıncaya kadar yavaş yavaş kaynatılıp, üzerine tuz ve biber eklenir.
  Servis yapmadan önce balık kılçıkları kaldırılır. Avakado dilimleri ve karabiber ekleyerek çorba servise sunulur.
  Bu karışım bol miktarda kalsiyum, magnezyum, boron, betacarotene ve C vitamini içermektedir. Bunun yanı sıra  bir miktar D vitamini, florür ve silikonda ihtiva eder.
  ÖDEM (Prof. Dr. Ahmet MARANKİ)
  Vücutta anormal miktarda su toplanmasıdır.Kalp damar ve böbrek hastalıklarının belirtisi olduğu gibi, bazı alerjik durumlarda ve beyin travmalarında ciddi sonuçlar doğurabilir.Özellikle deri altı ve kaslardaki doku aralıklarında, seröz boşluklarda (kalp, akciğer ve karın iç zarları ) serbest sıvının toplanması, ödemin tespitini mümkün kılar. Dolayısıyla ödem, klinikte hücre dışı ve damar dışı sıvı miktarının artışını ifade eder. Ünlü tıp düşünürü Hipokrat, vücutta ödem oluşmasında en iyi tedavinin kan aldırmak olduğunu söylemiştir.
  Pratik Bitkisel Kürler:
  • 1 Bardak kaynar suya 4-6 gram kiraz sapı konulur.10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilmesi önerlir.
  • 1 bardak kaynar suya, 4-6 gram enginar yaprağı konulur. 10 dakika bekletilip, günde birkaç bardak içilmesi tavsiye edilir.
  • 1 bardak keçi sütüne , 1 bağ ince kıyılmış maydanoz konulur. Süt yarıya ininceye kadar hafif ateşte tutulur. Süt kaynatılmadan hazırlanan karışımdan , gündüzleri 2 saatte bir 2 çay kaşığı içilmesi önerilir.
  • 1 bardak kaynar suya 6-20 gram püskül konulur.10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilmesi tavsiye edilir.
  NASIR (Prof. Dr. Ahmet MARANKİ)
  El ve ayakların sürekli olarak sürtünmelere uğrayan noktalarında üst derinin kalınlaşması ve sertleşmesi ile meydana gelen ve basılınca ağrı veren sertleşmiş deri tümseğine “nasır” denir.
  Nedeni, nasırlaşan bölgeye yapılan basınç ve sürtünmedir.Ayakta görülen nasırlara çoğunlukla sıkı ayakkabılar neden olur.
  Tepesi içeri bakan bir piramit şeklindedir.Geniş bölgede meydana gelen sertleşme koruyucudur fakat küçük olanları genellikle ağrılıdır.Özellikle ayakta meydana gelen nasırları, kendi kendine evde tedaviye yeltenmek pek bir sonuç vermez, bunları ilgili bir hekime göstermek uygundur.
  Ayak tabanlarında meydana gelen ağrılı ve mikroplu siğilleri, nasırla karıştırmamalıdır. İnsanlarda nasır, genellikle yaptığı işin belirtisi olarak ortaya çıkar. Mesela, çiftçilerin, işçilerin elleri nasır tutar. Ayak parmaklarındaki nasırlar, çok dar ayakkabı giymeye bağlıdır. Ağrı veren nasırlardan kurtulmak için en mühim husus nasırı meydana getiren sebebi gidermektir.
  Pratik Bitkisel Kürler:
  • Kırmızı soğan sıkılıp, suyun nasırın üzerine günde 3-4 defa sürülmesi önerilir.
  • Domatesin dilimlenip, nasırın üzerine sürülmesi tavsiye edilir.
  • Limonun dilimlenip, yatarken nasırın üzerine sarılması önerilir.
  • Sinir otu yaprağı sıcak suda yumuşayıncaya kadar bekletilip, nasırların üzerine konulması önerilir.
  • Ceviz yağının bir müddet nasırların üzerine haricen sürülmesi tavsiye edilir.
  • Kırlangıç otu nasır ilacı olarak dünya çapında bir üne sahiptir.  Visitors  Visitors